top of page
Търсене
taniavoivodova

Как да съхраним психиката си по време на пандемия?

Актуализирано: 16.02.2021 г.


Живеем в неспокойни времена, човечеството е изправено пред враг, който успя да ни променени, раздели и изолира. Влиянието на коронавируса касае не само здравните аспекти, но и успя да засегне социалната и икономическа сфера. До този момент не предполагах, че ще стана свидетел на тихата война с невидим враг, подобен на който съм срещала във филми или в книги, олицетворяващи фантастика, ужаси и зараза. Светът се промени, стана различен за всички, наситен със страх и съмнение. Несъмнено неяснотата, неизвестното,изолацията пораждат страх и засилват нашата тревожност.

В ситуация на пандемия тревожността е нормално състояние и има сигнална функция, която ни помага да сме предпазливи, да се мобилизираме, да се защитим и търсим стратегии за справяне. В човешката природа е заложено в случай на тревога да се активират всички защитни механизми, които помагат на психиката ни да се съхрани.Като изключим умерената тревога, някои от нас реагират чрез тотално отричане на опасността или чрез прекомерна тревожност. Срещаме хора, които не приемат вируса и отричат случващото се, като по този начин запазват психическото си състояние, други пъкизползват рационалността си, като чистят, подреждат, пазаруват, вършат неща, за които не са имали време преди, запазвайки усещането за контрол и безопасност.

Страхът за здравето ни, безпокойството за нашите близки, несигурното бъдеще пораждат силни негативни емоции и натрапчиви мисли. Всички тези фактори биха могли да доведат до понижаване на имунитета, промени в храненето, съня и концентрацията, панически атаки и депресивни състояния. В тези моменти фокус в нашето съзнание остава тревожността. Доколко ще позволим на вируса да ни завладее и управлява или ще се преборим и защитим психиката си, зависи единствено от нас.

Тук много бих искала да успея да помогна с думите, с които помагам на себе си и на близките си - мислете позитивно, и това ще отмине , но най-вероятно много от вас вече са ги чували и премислили. Човешкият индивид разполага с набор от стратегии за справяне със стреса, страха и тревожността, така например, за да се погрижи за психическото си благополучие, всеки от нас би могъл да опита да се адаптира и да използва своята гъвкавост.

Да се погрижим за себе си и близките си

Определено бихме се почувствали по-добре, ако си запази отношенията със значимите за нас хора. Добре ще е да отделим време за себе си и близките си. Съвместното гледане на забавен филм, слушането на музика, готвене, веселите и развлекателни игри, разглеждане на снимки или разговори несъмнено биха могли да донесат позитивни емоции, сближаване и сплотяване.

Да не забравяме забавните неща

Събудете детето в себе си. Това е особено важно за семействата с малки деца. Детските игри, забавленията, рисуването, четенето на приказки, песничките - отделеното вниманието са източник на положителни емоции и ще донесе много усмивки на малчуганите, а и на самите нас. Дори и хората с пораснали деца, биха могли да припомнят детството си, старите игри и веселите моменти.

Почувствайте се полезни

Открийте силата си, намерете в какво сте максимално ефективни и полезни и се концентрирайте в това. Помислете какво би ви помогнало, за да се чувствате продуктивни. Възобновете и наблегнете на дейностите, които ви носят удоволствие. В процес на работа, в забързаното ежедневие доста често пренебрегваме и пропускаме нещата, които допринасят радост, увлечение и са стойностни за нас.

Спортувайте

Добър източник на доброто настроение и позитивно зареждане е спортът. Дори и в домашни условия спортуването е сигурен начин да се погрижим за здравето си, да се раздвижим и разтоварим психически. Да се заредим с енергия и същевременно да не трупаме излишни килограми.

Правилното хранене

Изолацията и карантината предизвикват мрачни и негативни чувства. Източник на удоволствие и наслада бихме могли да намерим и в храната. Консумацията на повече плодове и зеленчуци предоставят на организма повече витамини и фибри, подобряват функционирането му и действат ободрително. Може би и сега е моментът, в който бихме могли да експериментираме с кулинарните изкушения, за които не сме имали време преди.

Погрижете се за външният си вид

Оставайки вкъщи, не обръщаме внимание на външния си вид, а това води до подтиснатост. Все пак това, че никой няма да ни види, не значи, че трябва да стоим по пижама, с разпусната коса или без грим.

Музика и релакс

Релаксиращата музика, дихателните упражнения, медитацията, почивката успокояват ума и съзнанието. Тази практика също би могла да бъде полезна в настоящия момент.Чрез медитацията човек би могъл да се освободи от ежедневните проблеми и да почувства по-голяма свобода.

Новините

Добре ще е да се ограничат информационните източници, от които смятате, че тревожността ви се засилва. Темите на разговорите с близките е добре да бъдат разнообразни. Съществуват много други важни, позитивни и интересни теми вместо непрекъснатото фокусирането върху коронавируса.

Колкото и тягостно да изглежда, това е възможност за преоткриване на себе си, за преосмисляне на ценностите, отделено време за себе си, семейството и близките. Време, в което човек може да спре, да се огледа, замисли и отговори на въпросите си. Историята доказва, че човечеството се е справяло с доста зловещи болести, чума или война. Ще се справим и сега.

Животът продължава, живейте го.









93 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page